2017 General Election candidates announced

Today we're pleased to announce the team of 51 candidates who have been selected to represent the Co-operative Party in the upcoming General Election on the 8th of June.

Co-operative Party


Among those selected are 28 candidates who were MPs until the dissolution of Parliament on the 3rd of May 2017, all of whom are re-standing and were automatically re-selected. They range from Co-operative MPs such as Barry Sheerman, who has represented the Party since 1979 (recently becoming our longest-serving MP ever), through to Gareth Snell who became a Member of Parliament just 72 days ago in the Stoke by-election on the 28th of February.

This group is joined by a team of 24 prospective parliamentary candidates. These candidates were selected following a process in accordance with the selection procedures agreed by the NEC of the Co-operative Party.

Newly selected candidates standing in seats held by retiring Labour MPs include:

  • Anneliese Dodds MEP, who is standing in Oxford East, where current Labour MP Andrew Smith is retiring. As an MEP, Anneliese has worked on a range of issues important to he movement, including Fairtrade, Tax Justice and youth co-operative development.
  • Cllr Jo Platt, who is campaigning to replace Andy Burnham MP (who on Friday was elected Labour & Co-operative Mayor of Greater Manchester). As a Labour & Co-operative Councillor and Cabinet Member for Children and Young People in Wigan, Jo was a speaker at our 2016 Local government Conference.
  • Preet Gill in Birmingham Edgbaston, who is seeking to represent outgoing Labour MP Gisela Stuart’s seat, in a constituency that has been represented by a female MP since 1953. If elected, Preet will be the first female British Sikh MP in Parliament.
  • Cllr Alex Norris, a Nottingham City Councillor and former member of the Co-operative Party National Youth Committee, who is standing in outing Labour MP Graham Allen’s seat of Nottingham North.

Alongside these candidates, the Party is also fielding candidates in non-Labour held seats across the country. We’re particularly pleased to see the return of several candidates who previously stood for the Party in 2015. They are:

  • David Drew, who will be fighting to take back Stroud, where he served as Labour & Co-operative MP from 1997-2010
  • Cllr Sharon Taylor, Chair of the Co-operative Councils Innovation Network who as in 2015 will be campaigning to win Stevenage, where she is council leader
  • Luke Pollard, who in 2015 came within 523 votes of winning back Plymouth Sutton and Devonport, which was held by Labour & Co-operative MP Linda Gilroy until 2010.

See the full list of Co-operative Party candidates here 

Over the next month, our thousands of Co-operative Party members will be out on the doorstep campaigning to ensure a strong voice for our movement and our co-operative values in the next Parliament.

The full list of candidates selected is as follows:

Alex Sobel

Leeds North West

Sharon Taylor

Stevenage

Gerard Killen

Rutherglen & Hamilton West

Cara Hilton

Dunfermline & West Fife

Gordon Munro

Edinburgh North & Leith

Paul Sweeney

Glasgow North East

Matt Kerr

Glasgow South West

Preet Gill

Birmingham Edgbaston

Stella Creasy

Walthamstow

Louise Ellman

Liverpool Riverside

Mike Gapes

Ilford South

Rachel Eden

Wantage

Luke Pollard

Plymouth Sutton and Devonport

John Woodcock

Barrow and Furness

Chris Leslie

Nottingham East

Adrian Bailey

West Bromwich West

Barry Sheerman

Huddersfield

Chris Evans

Islwyn

Meg Hillier

Hackney South & Shoreditch

Geraint Davies

Swansea West

Ian Davidson

Berwickshire, Roxburgh & Selkirk

10157

Jonathan Reynolds

Stalybridge & Hyde

Philippa Davey

South West Devon

Mark Hendrick

Preston

Stephen Twigg

Liverpool West Derby

Jonathan Ashworth

Leicester South

Stephen Doughty

Cardiff South and Penarth

Seema Malhotra

Feltham & Heston

David Drew

Stroud

10177

Steve Reed

Croydon North

Anna Turley

Redcar

Vice-Chair of Co-operative Party Parliamentary Group

Lucy Powell

Manchester Central

Gavin Shuker

Luton South

Chair of Co-operative Party Parliamentary Group

Gareth Thomas

Harrow West

Chair of the Co-operative Party

Neil Dawson

Morley and Outwood

Luciana Berger

Liverpool Wavertree

Sarah Church

South Swindon

Vince Barry

Torridge and West Devon

Lloyd Russell-Moyle

Brighton Kemptown

Ian McCargo

Pudsey

Alex Norris

Nottingham North

Jo Platt

Leigh

Rachael Maskell

York Central

Gareth Snell

Stoke on Trent Central

Kate Osamor

Edmonton

Sam Hale

Stone

Tracy Brabin

Batley and Spen

Jim McMahon

Oldham West & Royton

Anneliese Dodds

Oxford East